Historická mapa obce/města/městysu
- Nejenom na hradech a zámcích, ale i v reprezentačních prostorách, zasedacím sále či kanceláři starosty každé obce vždy vynikne, vedle komunálních symbolů, také historická mapa daného místa a okolí.
- Každá obec, i ta zdánlivě nejmenší a nejmladší, je totiž zaznamenána na nejstarším podrobném, trigonometrickém, katastrálním mapování českých zemí z první třetiny 19. století, tedy již před dvěma sty lety! Patrné tak jsou nejen jednotlivé sídelní celky, ale půdorysně každý dům, barevně rozlišený, zda se jednalo o kamenný nebo dřevěný, včetně kaple, kostela, zámku či tvrze, samozřejmě i výměry zahrad, polností, lesů, luk, rybníků a všech komunikačních cest, opět náležitě výrazně rozlišených.
- Provádíme zpracování, úpravu a vlastní výrobu reprodukcí těchto historických, dnes již velmi kvalitně digitalizovaných, podrobných map území Čech, Moravy a Slezska. Především právě pro reprezentační, dokumentační a informační potřeby obcí, městysů a měst. Díky takové mapě zdůrazníte historický význam vašeho sídla a autenticky zachytíte jeho vývoj, zvláště pak v kontextu s udělenými a vyhotovenými komunálními symboly.
- V naší nabídce se opíráme o tzv. císařský povinný otisk jednotlivých map stabilního katastru. V podstatě každá obec, městys a město v České republice mají zachyceno své území v dané době mapování, které probíhalo postupně v letech 1824 až 1843 a které zachycuje geografický stav sídel i krajiny. Hodnotu těchto historických map zvyšuje skutečnost, že jsou ručně kolorovány.
- K mapám dodáme i podrobnou legendu, ze které budete moci zjistit mnoho cenných informací nejen o rozloze obce a okolní krajině, ale i o majetku zdejších obyvatel.
Standardně připravujeme historické mapy v tomto provedení:
- digitální mapa pro prohlížení na CD,
- vytištěná mapa, na laminované roli papíru o velikosti 1 m2, tubus,
- zarámovaná nástěnná mapa, velikost 1 m2 (např. 80x120 cm),
- zarámovaná nástěnná mapa, velikost 2 m2 (např. 110x180 cm).
Podrobnosti technického řešení
Originální mapové podklady pro výrobu historické mapy často sestávají z proměnlivého počtu archů, které je třeba nejprve graficky upravit (tzv. grafický soulep). Teprve poté následuje vlastní výroba reprodukce historické mapy. Tedy její tisk, laminace, podložení, lepení a finální rámování mapy.
Výsledkem výroby historických map bývá následující barevné a grafické zpracování: lesy (černá), cesty (tmavě hnědá), orná pole (okrová), toky a vodní plochy (modrá), zahrady a kvalitní louky (tmavě zelená), ostatní louky a pastviny (světle zelená), zděné objekty (červená), dřevěné objekty (žlutá). Stejně tak z vyrobené historické mapy rozeznáte prostřednictvím speciálních značek: kostely, budovy, zříceniny, pošty, myslivny, hostince, obecní i zemské hranice, železnice (dráha), silnice, cesty a pěší cesty, mosty, hráze, příkopy, jezy, studny, boží muka, kaple, kříže, milníky, ukazatele cest, větrné mlýny, mezníky, hraniční kopce, grafické body, trigonometrické body, vodovody a také šibenice a hřbitovy.
Pomůžeme vám stát se tak mostem mezi minulostí a budoucností.